ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
16.08.17 18:36 zaman: 6 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

BİR OLALIM, İRİ OLALIM, DİRİ OLALIM DİYEN HACI BEKTAŞ VELİ HER YIL DÖRT KEZ ANILACAK.


Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinliklerinin, Hacıbektaş Belediyesince Ekim ayının ikinci haftasına alınmasına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

İlçemizde faaliyet gösteren Hünkar Hacıbektaş Veli Kültür, Eğitim, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Hünkar Hacı Bektaş Veli Derneği), “16 Ağustos tarihi, Hacıbektaş halkının ve anma etkinliklerinin bugünlere gelmesi için çalışanların onurlu mücadelesiyle kazanılmış haktır.” iddiası ile 16 Ağustos tarihinde, Hacı Bektaş Veli’yi anmak için bir etkinlik gerçekleştirdi. Spor Salonu ve Kültür Merkezinde düzenlemeyi planladıkları etkinlik, buraların Kaymakamlık ve Valilik tarafından verilmemesi nedeniyle “Çardak Salon”da yapıldı.

Etkinlik Saat 13.30 da saygı duruşu sonrasında, Dernek Başkanı Olcay Kaya ve Danışma Kurulu Başkanı Recai Aksu’nun açılış konuşmaları ile başladı. Sürmekte olan yangın nedeniyle Tunceli’de bulunan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin  Yıldız ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, gerçekleştirilen telefon bağlantısında, etkinliğe desteklerini açıklamışlardır.

Konuşmalar sonrasında düzenlenen panelin konuşmacıları Emekli Hakim-Yazar Muhittin Yıldız, Yazar Süleyman Zaman, Yazar Rıza Aydın, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Murtaza Demir ve Nevzat Eser oldu. Kelime Ata tarafından yönetilen panelde Alevilerin güncel sorunları tartışıldı.

Etkinlik Emrah Mahzuni, Kutsal Evcimen ve Sinan Güngör, Tolga Kaya, Aşık Divane, Doğan Yılmaz’ın katılımı ile gerçekleşecek konserle sona erecek.

Bilindiği üzere Alevi Bektaşi Federasyonu ve bileşenleri, bu sene 5-6 Ağustos tarihlerinde düzenleyecekleri etkinliği "Hacı Bektaş Veli'yi Anma Etkinlikleri" adı ile duyurmuşlardı. Dergahın müze olarak açılışından bu yana Hacı Bektaş Veli'nin anıldığı 16-17-18 Ağustos tarihinin devletçe belirlendiği, Alevilerin Hacı Bektaş Veli'yi kendi belirleyecekleri tarihte anacağı gibi bir iddiayı geçen yıl ortaya atmışlardı.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş tarafından açıklanan ve bu sene 20-21 Mart tarihlerinde düzenlenen, “Uluslararası Hacı Bektaşi Veli'yi Anma ve Sultan Nevruz Cemi Buluşması” adı altında da bir anma düzenlenmişti. Ekim ayının ikinci haftasında Hacıbektaş Belediyesinin düzenleyeceği anma etkinliği ile Hacı Bektaş Veliyi dört kez anmış olacağız.
Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.