ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
22.12.06 21:00 zaman: 15 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

Mustafa Kemal'in 22 Aralık 1919 tarihinde Hacıbektaş'a gelişinin 87. yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.


Mustafa Kemal'in 22 Aralık 1919 tarihinde Hacıbektaş'a gelişinin 87. yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Düzenlenen resmi tören programı, saat 10.00 da  Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasını takiben, Atatürk'ün Hacıbektaş'a gelişini simgeleyen bayrak töreni gerçekleştirildi. Öğrenciler tarafından taşınan temsili Türk Bayrağı, Nevşehir Valisi Mustafa Asım Hacımustafaoğlu'na takdim edildi. Belediye Meydanındaki töreni takiben, Atatürk'ün Hacıbektaş'ı ziyaretinde ağırlandığı ve müze haline getirilen Atatürk Evi ziyaret edildi.

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi konferans salonunda saat 14.00 da başlayan "Atatürk ve Cumhuriyet" konulu panel, Belediye Başkanı Ali Rıza SELMANPAKOĞLU'nun, günün anlam ve önemini belirten açış konuşması ile başladı.

Panel katılımcısı ve yöneticisi, Atatürkçü Düşünce Derneği eski genel başkanlarından Halil İbrahim ŞAHİN, Mustafa Kemal'in yolunun Hacıbektaş'tan geçişinin önemine vurgu yaparak, Hacı Bektaş Veli'nin izinden gidenlerin, "Saray"ın yanında değil, Cumhuriyetçilerin yanında yer almalarındaki süreci özetledi.

Prof. Dr. Ünsal Yavuz ise, adı cumhuriyet olan modellerin birbirine karıştırılmaması gerektiğinin; Atatürk'ün "Laik ve Demokratik" bir cumhuriyeti hedeflediğinin; Kurtuluş Savaşının bitimi ile ilan edilen Cumhuriyetin bir çatı olduğunun; çatıyı ayakta tutacak laiklik ve demokrasinin gerçekleşmesi için ise sağlam ve sağlıklı bir eğitime ihtiyacımızın olduğunun altını çizdi.

Panel katılımcılarından, eski parlementer ve siyaset bilimci Mustafa Kemal PALAOĞLU ise, Mustafa KemalAtatürk'ün 19 Mayıs 1919 da Samsun'dan başlattığı "Bağımsızlık" yürüyüşü sırasında, 22 Aralık 1919 da Hacıbektaş'ı ziyaretinin nedeninin; ana yola yakın olmasından değil, "Ana Fikre" yakın olmasından kaynaklandığına vurgu yaparak, 22 Aralık 1919 tarihinin yerel bir gün olmaktan çok daha öte bir anlam taşıdığını ifade etmiştir. Mustafa Kemal'in devrimlerini hedef alan anlayışlara karşı uyanık olunması gerektiğini ifade etmiştir.

Hacıbektaş Belediyesince, Atatürk'ün Hacıbektaş'a Gelişinin 87. yıldönümü nedeniyle saat 19.00 da, Mahzuni Şerif Parkında;  Gülseren KILIÇ, Grup TÜRKGÜZELİ ve Hasan YÜKSELİR'in katılımları ile bir balo düzenlenmiştir.

 


Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.