ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
26.11.06 20:55 zaman: 15 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

Hacıbektaş WEB, Hacıbektaş ve Hacı Bektaş Veli, "Mavi Gazete" ye haber oldu.


Hacıbektaş WEB diye adlandırdığımız birlikteliğimizi konu alan, Hacıbektaş ve Hacı Bektaş Veli hakkında değerlendirmelerin yer aldığı,  gazete.dbv.dodran.de adresinden ulaşılan Mavi Gazete'deki 04.08.2006 tarihinde yayınlanan yazı şöyle:


Hacıbektaş ve Hacı Bektaş Veli.

Türkiye'nin bir ilçesi olan Hacıbektaş'ın ve Hacı Bektaş Veli'nin tanıtımı için amatörce ve özveriyle hazırlandığını düşündüğümüz, dikkatimizi çeken Hacıbektaş WEB'e, Hacıbektaş ve Hacı Bektaş Veli'ye ilişkin bilgi aktarmaya çalışacağız.

Emeği geçenlerin Hacıbektaş WEB diye adlandırdıkları bu Internet sitesinin temelleri, Hacıbektaşlı üç kişi tarafından atılmış: Bu üç arkadaştan ikisi birbirinin yüzünü dahi görmeden; yüz yüze görüşmeden sanal alemde bir birliktelik  yaratmışlar. www.hacibektas.de, www.hacibektas.net, www.hacibektas.com adreslerinden ulaşılan siteler, önce bireysel çabalarla ayrı ayrı oluşturulmuş. “Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” diyerek sitelerini birleştirmişler. Tecrübe ve deneyimlerini paylaşarak, Hacıbektaş’tan insanlarında katkıları ile Hacıbektaş WEB diye adlandırdıkları hoş bir site yaratmışlar.
                                 
Hacıbektaş WEB, belirli bir bilgisayara bağımlı kalmadan, dünyanın herhangi bir yerinden, herhangi bir bilgisayarla ınternete bağlanılarak güncelleme ve değişikliklerin yapılmasına imkan veren TYPO3 tekniği kullanılarak hazırlanmış. Bir yıllık amatör bir çalışmanın ürünü olan sitede  Hacıbektaş’a, Hacı Bektaş Veli’ye ilişkin az ama araştırmaya dayanan öz bilgilerle karşılaşıyoruz. 16 Ağustos 1964 tarihinden itibaren, her yıl düzenlenen Hacı Bektaş Veli'yi Anma ve Kültür, Sanat Etkinliklerine ilişkin duyuru ve bilgilere rastlıyoruz. Etkinlikler çerçevesinde düzenlenen şiir ve öykü yarışmalarında, son iki yılda dereceye giren şiir ve öyküler, sitede yayınlanarak okuma fırsatı sunulmuş. Bundan sonraki yıllara ait daha kapsamlı ve detaylı bilgilendirmede bulunacaklarını ifade ediyorlar.
                                  
Sitede, Hacıbektaş’taki sosyal, kültürel ve ekonomik yaşama ilişkin önemli bulunan konular haberler başlığı altında aktarılmış. Hacıbektaş’ı göremeyenler; Hacıbektaş’a özlem duyup ta, Hacıbektaş’tan  uzakta olanlar için, panaromik görüntülerden oluşan sanal gezi, site ziyaretçilerine ayrı bir tat yaşatmak için hazırlanmış. 46 Adet panaromik görüntü ile Hacıbektaş’ı sanal da olsa, görme ve gezme imkanı yaratılmış. İsterseniz köylerini de gezebilirsiniz!  Hacıbektaş’ın tüm köylerinden görüntülere yer verilerek, Hacıbektaş’ın herhangi bir köyünde yada merkezinde yaşayanlar için dahi, bir adım ötedeki görülmemiş yerlerin, en azından sanal alemde görülmesi imkanı sunulmuş.
                                 
Hacıbektaş WEB’i yaratanlar bununla da yetinmemişler. Her türlü düşüncenin saygı çerçevesinde dillendirildiği, herkese açık bir paylaşım ve tartışma platformu yaratmışlar. Oluşturdukları tartışma ve paylaşım ortamının adını www.forum.hacibektas.net koymuşlar. Gençlere de tanışmaları, tartışmaları, paylaşmaları, üretmeleri için bir alan yaratmışlar ve Hacıbektaşlı gençler www.genc.hacibektas.net ‘i yaratmışlar. Fedakarlıkla ve amatör bir ruhla hazırlanan Hacıbektaş WEB’in uzun ömürlü olmasını, katılım ve katkılarla daha da zenginleşmesini temenni ediyoruz.
                             
Amatörce, özveriyle ve özenle yaratılmış Hacıbektaş WEB’den bahsedip, Hacıbektaş ve Hacı Bektaş Veli’den kısaca da olsa bahsetmemenin doğru olmayacağını düşündük.
Hacıbektaş, Nevşehir iline bağlı; Nevşehir’e 45 km., Kırşehir’e 42 km., Kayseri’ye 90 km. mesafede bir ilçedir. Eski adı Sulucakarahöyük olan ve daha sonra Anadolu’ya düşünceleri ile ışık saçan Hacı Bektaş Veli’nin adını alan Hacıbektaş ilçesi zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip. İlçede yapılan kazı çalışmaları, Hacıbektaş’ın çok çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığını göstermiştir. Kapadokya’nın yanı başında bulunan Hacıbektaş ilçesinin önemi ve değeri de, çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıması ve Hacı Bektaş Veli’nin düşüncelerini yaydığı yer olmasından kaynaklanmaktadır.
                                        
Hacı Bektaş Veli (1209-1271), Osmanlı İmparatorluğunda XIV. yüzyıldan itibaren, sosyal ve siyasi bakımdan büyük etkinliği olan, II. Mahmut tarafından Yeniçeri Ocağı ile birlikte kapatılan, Abdülaziz zamanında tekrar canlanan Bektaşi tarikatının piridir. Hacı Bektaş Veli'nin harcını kardığı Alevi-Bektaşi anlayışı, Anadolu’nun yanı sıra Balkanlar, Arnavutluk, Yunanistan, Bulgaristan, Bosna, Kosova, Makedonya, Gül Baba türbesinin bulunduğu Macaristan'ın Budapeşte şehrinden Azerbaycan'a kadar bir çok yerde kabul görmüş ve benimsenmiştir. Mevlana, Baba İlyas, Ahi Evren’le çağdaştır.
                               
“Kadınları okutunuz.”
”İncinsen de incitme.”
“Her ne ararsan kendinde ara.”
”Eline, diline ve beline sahip ol.”
“Hiçbir milleti ve insanı ayıplamayınız.”
“İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.”
“Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu.”

Sözlerinden de anlaşılacağı gibi, Hacı Bektaş Veli’nin, felsefesini sevgi ve hoşgörü üzerine inşa ettiği görülmektedir. Günümüzde teorik olarak kitaplara, yasalara yazdığımız; ancak uygulama güçlüğü çektiğimiz ilkelerin, Hacı Bektaş Veli tarafından onüçüncü yüzyılda insanlığa sunulmuş olması, O’nun değerini ve düşüncelerinin önemini ortaya koymaktadır.
                  
Yunus Emre’nin Hacı Bektaş Veli’ye gidişi ile ilgili olarak anlatılan söylence şöyledir: Yunus, Hacı Bektaş Veli’ye durumunu ve perişanlığını anlatır. Hacı Bektaş Veli, Yunus’un gelirken topladığı alıç karşılığında, “Buğday mı verelim, yoksa alıcı sayalım, her birine iki nefes mi verelim?” diye sorar. Yunus; "Bana buğday lazım, ailem aç, ben nefesi ne yapayım." Der ve “nefes” teklifini reddeder. Sonradan pişman olarak, dönüp nefes almak istese de, Yunus nasibini almak üzere Tapduk Emre’ye gönderilir. 13.yüzyılda yaşamış olan Hacı Bektaş Veli’nin “nefes”-lerine, 21.yüzyıl insanlığının geldiği noktada, dünden daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.
               
2Temmuz1993 tarihinde Sivas’ta insanları diri diri yakıp seyredenlerin, Solingen’de aynı vahşeti yaratan ırkçı zihniyetin, Hacı Bektaş Veli’nin 13.yüzyılda insanlığa armağan ettiği sevgi ve hoşgörüden paylarına düşeni almadıkları anlaşılıyor. Hacı Bektaş Veli’nin “nefes”-lerini; anlayış ve felsefesini anlamamakta ısrar edenlerin olduğunu görüyoruz! Su gibi, hava gibi, temel ihtiyaçlarımızdan olduğunu düşündüğümüz “sevgi ve hoşgörü”nün, yayıldığı yer olan Hacıbektaş’ı ve Hacı Bektaş Veli’yi tanıtma çabası içerisindeki, Hacıbektaş WEB’e başarılar dileriz.
    Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.