ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
25.08.05 23:46 zaman: 17 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

Hacı Bektaş Veli, 16-20 Ağustos 2005 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle anıldı.


42. Ulusal 16. Uluslararası Hacıbektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri planlanan program çerçevesinde başladı. Etkinlikleri, siyasi çıkarları için fırsat bilenler ile Alevi ve Bektaşileri sadece kendilerinin temsil ettiğini zanneden Alevi Birlikleri Federasyonu temsilcilerinin gölgeleme girişimleri amacına ulaşmadı.

İlhan Selçuk'un, etkinlikler çerçevesinde düzenlenen sempozyumun açılış konuşması öncesi, Alevi Birlikleri Federasyonu temsilcilerinin önderlik ettiği küçük bir gurubun salonu terk etme şeklindeki protestosu, salonu dolduranlarca alkışlarla kınandı. İlhan Selçuk, konuşmasında, Türkiye'nin içinde bulunduğu zor ve sıkıntılı duruma dikkat çekerek "Bütün bunları düşüneceğimiz yerde bir yandan solcular, bir yandan Atatürkçüler, diğer yandan da Aleviler birbirine tahammül gösteremiyor ve bölünüyorlar. Bu konferans salonunda da hadise çıkarmanın küçüklüğünü düşünün. Bir disipline giremezsek, bir hiyerarşiye uygun davranamazsak hiç bir şey olamayız. Fethullahçıların arasında niye kavga çıkmıyor? Burada bir dinci ve mezhepçi iktidar, laik cumhuriyeti ele geçirmeye çalışırken Alevilerin birbirleriyle uğraşmasını anlamak mümkün değildir!" diyerek çok önemli bir konuya dikkatleri çekti.

16-17-18-19-20-21 Ağustos 2005 günleri her akşam 18.00 da, Belediye Meydanında düzenlenen etkinliklere halk ozanları, sanatçılar, semah ekipleri katılmış; gün içerisinde etkinlikler, Alevilik ve Bektaşilik konusunda düzenlenen panel ve sunulan tebliğlerle devam etmiştir.

 


Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.