ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
17.08.19 23:01 zaman: 5 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

HACI BEKTAŞ VELİ’Yİ ANMA ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA, KÜLTÜR MERKEZİNDE SAAT 14.00 DA DÜZENLENEN PANELİN KONUSU “ANADOLU HALK KÜLTÜRÜNDE OZANLIK GELENEĞİ" İDİ.


Hacıbektaşda faaliyet gösteren Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği tarafından, her yıl Haziran ayı içerisinde düzenlenen “Uluslararası Halk Ozanları Hacıbektaş Buluşması” etkinliği, bu sene Hacı Bektaş Veli’yi Anma Etkinlikleri ile birleştirilmiştir. Bu kapsamda, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneğince, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonunda saat 14.00 da başlayan bir panel düzenlenmiştir.

Turhan Alıcı tarafından sunulan panel programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Hacı Bektaş Veli Kültür Derneğince düzenlenen programda ilk olarak, Haziran ayında düzenlenmesi planlanan “Uluslararası Halk Ozanları Hacıbektaş Buluşması”  kapsamında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren eser sahiplerine ödül ve plaketleri takdim edildi.

Kırgızistan Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesinde gerçekleştirilen Sempozyum dolayısıyla Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek Abdıldayev, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Yük. Müh. Mustafa Özcivan, Dünya Söz Akademisi Başkanı Prof. Dr. Hayrettin İvgin, TİKA Bişkek Program Koordinatör Yardımcısı Fatih Abdi Çetin ile ülkelerin bilim adamlarının katılımı ile oluşan yakınlaşma, Hacıbektaş’taki etkinlikle bir adım daha ileriye taşındı.

Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek Abdıldayev tarafından, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özcivan ve Dünya Söz Akademisi Başkanı Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e, “fahri profesörlük” belgesi takdim edilerek cübbe giydirilmiştir. Düzenlenen panel etkinliğinin başlangıcında, Azerbeycanlı Prof. Dr. Elçin İskenderzade tarafından, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özcivan’a üniversitenin “Altın Yıldız Madalyası” takdim edilmiştir.

Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek Abdıldayev’e, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok tarafından, katılımları münasebetiyle dernek tarafından hazırlanan bir plaket takdim edildi. Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek Abdıldayev ise, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’a Kırgızistan’dan getirdiği hediyeyi takdim etti.

Kırgızistan Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesinden gelen konuklara plaket ve hediyeler sunulmuştur.

             

TRT tarafından hazırlanmış olan Aşık Hüdai Belgeseli sonrasında düzenlenen panelin konusu “Anadolu Halk Kültüründe Ozanlık Geleneği” olarak belirlenmişti. Prof. Dr. Hayrettin İvgin tarafından yönetilen panelin, Prof. Dr. Elçin İSKENDERZADE, Doç. Dr. Mehmet YARDIMCI, Dr. Necdet KURT ve Halk Ozanı Kamber NAR olmuştur.

 


Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.