ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
23.09.18 17:30 zaman: 3 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

MATEM ORUCU MÜNASEBETİ İLE, HACI BEKTAŞ VELİ ÜNİVERSİTESİ İFTAR YEMEĞİ VERDİ. YEREL DERNEKLER MUHARREM SOHBETLERİ, CEM VE AŞURE ETKİNLİKLERİ DÜZENLEDİLER.


Aleviler Kerbela şehitleri için, her yılın Muharrem ayında 12 günden az olmamak üzere, yas tutarlar. Matem orucu nedeniyle Hacı Bektaş Veli Üniversitesinin, bu yıl ikincisini düzenlediği ve gelenekselleştirdiği Muharrem Lokması ikram etmesini, Hacıbektaşlıların benimsediği görülüyor. Hacıbektaş’taki derneklerin düzenlediği Muharrem Sohbetleri, Cem ve Aşure etkinlikleri ile, Hacıbektaşlıların Matem Orucuna ilgileri her geçen yıl artıyor.


Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörlüğü, Muharrem Matemi ve Yas Orucu münasebeti ile Hacıbektaş’ta Muharrem Lokması ikramı yapıldı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından, Alevi-Bektaşi inancının merkezi sayılan Hacıbektaş’ daki Hacı Bektaş Veli Dergahının bahçesinde, 21 Eylül 2018 tarihinde Muharrem Lokması ikramında bulunuldu. Yemeğe Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, İl Emniyet Müdürü Mehmet Artunay, Hacıbektaş Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu ve davetliler katıldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından Aşık Ümmani Erden, Birlik Duası yaptı; sazı ve sözü ile Kerbela’ya dair eserleri seslendirdi.

Hünkar Hacı Bektaş Veli Eğitim, Kültür, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneğince, in düzenlediği Muharrem Sohbetleri

Hünkar Hacı Bektaş Veli Eğitim Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, 11.09.2018 tarihinden 22.09.2018 tarihi akşamına kadar tutulan matem orucu süresince "Aydınlarımızla Muharrem Sohbetleri” adı altında sohbet toplantıları düzenledi.

Dernek tarafından hazırlanan aşurenin dağıtımı ise, 23.09.2018 tarihinde, saat 12.30'da dernek binasında gerçekleştirildi.

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Aşuresi

Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Genel Merkezinin düzenlediği 8.Hacıbektaş Aşure Günü Etkinliği 23.09.2018 yapıldı. Dernek tarafından hazırlanan aşurenin dağıtımı saat 15.00 da Hacı Bektaş Veli Dergahı girişinde gerçekleştirildi.


Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.