ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
16.08.18 23:52 zaman: 3 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU VE BİLEŞENLERİ TARAFINDAN, 16-17 AĞUSTOS 2018 TARİHLERİNDE HACI BEKTAŞ VELİ'Yİ ANMA ETKİNLİĞİ DÜZENLENDİ.


Alevi Bektaşi Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı; Hacıbektaş’ta kurulu olan Hünkar Hacıbektaş Veli Kültür, Eğitim, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Hacı Bektaş Veli Kültür Derneğinin de destekleri ile 16-17 Ağustos 2018 tarihlerinde Hacı Bektaş Veli’yi Anma Etkinliği düzenlediler.

 

Hacıbektaş Kaymakamlığının; Hacıbektaş Belediyesinin talebi üzerine, Kültür Merkezinin Hacıbektaş Belediyesine tahsis edildiğini bildirmesi nedeniyle, açılış Hacı Bektaş Veli Dergahı girişinde gerçekleştirildi. Etkinlik saat 11.00 da, etkinliği düzenleyen kurumların temsilcilerinin konuşmaları ile başladı. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül tarafından, Alevi ve Bektaşilerin taleplerinin sıralandığı basın açıklaması okundu.

 

Öğleden sonra ise Çardak Kafede, “Alevi Gençler ve Talepleri” , “Alevi Kadınlar ve Talepleri” konulu iki panel düzenlendi. Hacı Bektaş Veli Dergahı Birinci Avlusunda düzenlenen “Cem” , Hasan Kılavuz tarafından yönetildi.

 

16 Ağutos tarihinde düzenlenen etkinlikler, saat 19.30 da başlayan, halk ozanı ve sanatçıların katıldığı gece konseri ile sona erdi.

 

Hacıbektaş Belediye Başkanı ile etkinliği düzenleyen Alevi-Bektaşi Örgütleri arasında yıllardır süregelen anlaşmazlık, alternatif programlar düzenlenmesine yol açmıştı. Alevi Bektaşi Federasyonu, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, "Hacı Bektaş Veli'nin anıldığı 16-17-18 Ağustos tarihinin devletçe belirlendiği, Alevilerin Hacı Bektaş Veli'yi kendi belirleyecekleri tarihte anacağı” gibi bir iddiayla 2016 yılında 6-7 Ağustos, 2017 yılında ise 5-6 Ağustos tarihlerinde "Hacı Bektaş Veli'yi Anma Etkinliği" düzenlemişlerdi. 2018 Yılında 16-17 Ağustos tarihlerinde etkinlik düzenlemekle bu iddialarını çöpe attıkları anlaşılıyor. Hacıbektaş Belediyesince 16 Ağustosta düzenlenen etkinlikler, 2017 yılından itibaren Ekim ayının ikinci haftasına alınmıştı.

 

 

 


Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.