ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
04.11.14 20:13 zaman: 9 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

YENİ "ALEVİ AÇILIMI" NA BU KEZ HACIBEKTAŞ’TAN START VERECEKLER.


Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığındaki hükümetler “Alevi Açılımı” adı altında çalıştaylar düzenlemiş, fakat Alevilerin taleplerini karşılayacak somut hiçbir çözüm üretilememişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun aylık olarak yaptığı “Yeni Türkiye Yolunda” konuşmalarının 30.10.2014 tarihindekinde, “Alevi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderebilmek ve sıkıntılarına çareler bulabilmek için çalıştaylar yaptık. Bu çalışmalar neticesinde, yıllardır bir araya gelemeyen aktör ve kesimler bir araya geldi. Sorunlar enine boyuna tartışıldı, muhtemel çözüm formülleri geliştirildi, pek çok adım atıldı. Şimdi atacağımız yeni adımlarla bu süreci inşallah hayırlı neticelere bağlamanın hazırlığı içindeyiz.” diyerek yeni açılım sürecinin haberini vermişti. Konuşmasının devamında “İnşallah 8 Kasım tarihinde, yani Muharrem ayının 13'ncü günü Hacı Bektaş Derneği'nin Hacıbektaş'ta düzenlediği Aşure gününe bizzat katılmak arzusundayım.” diyerek, açılım startını Hacıbektaş’tan vereceğini ifade etmişti.

Hacıbektaş’ta bu günlerde hummalı bir çalışma var. Davutoğlu'nun katılacağı 08.11.2014 tarihindeki aşure etkinliğini düzenleyen Hacı Bektaş Veli Derneği Genel Merkezi Başkanı Mustafa Özcivan ve dernek yönetimi hazırlıklarını bitirmeye çalışıyorlar. Diğer yandan, Ankara Büyük Şehir Belediyesinden gönderilen bir ekip Hacı Bektaş Veli Müzesi’ni, bahçesinde çiçek dikme ve çevre düzenlemesi yaparak Başbakan’ın gelişine hazırlıyorlar. Bir başka ekip ise, Hacı Bektaş Veli Müzesi önündeki kullanılmaz durumdaki aydınlatma direkleri ve lambalarını yeniliyorlar.


  

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “Aşure Etkinliği” ne katılımı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayında 03.11.2014 tarihinde düzenlediği “Muharrem Aşı” davetine katılanları eleştiren yada savunan Aleviler, tartışmalı bir süreçten geçiyorlar. Cumhurbaşkanlığı Sarayındaki davete 20 kişi katılmıştı. Davete katılan kurum temsilcilerinin bir kısmı şu isimlerden oluşuyor: Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, Dünya Ehl -i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Alevi Vakıfları Federasyon Başkanı Remzi Akbulut, TOBB Üniversitesi'nden Rıza Yıldırım, Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu, Hacı Bektaş Veli Derneği Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nafiz Ünlüyurt, Alevi dedesi Ali Ekber Yurt, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez.

 


Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.