ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
02.07.14 16:28 zaman: 10 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

CUMHURBAŞKANI ADAYI EKMELEDDİN İHSANOĞLU, MEMLEKETİ OLAN YOZGAT ZİYARETİNİN ARDINDAN, 2 TEMMUZ 2014 TARİHİNDE ALEVİ VE BEKTAŞİLER İÇİN ÖNEMLİ BİR MERKEZ OLAN HACIBEKTAŞ'I ZİYARET ETTİ.


Bir kısım Alevi örgütlerinin "Ekmeleddin İhsanoğlu bizim adayımız olamaz" açıklaması sonrasında ve Sivas Katliamının 21.yıldönümüne rastlayan 2 Temmuz 2014 günü, Ekmeleddin İhsanoğlu Alevi ve Bektaşiler için önemli bir merkez olan Hacıbektaş'ı ziyaret etti.

CHP Çorum Milletveli Turhan Köse, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık, Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu ve kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından Avuç köyünde karşılandı. Hacıbektaş'ta vatandaşlarca Cumhuriyet Meydanında karşılanan Ekmeleddin İhsanoğlu, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu'nun hoşgeldiniz konuşmasından sonra yaptığı konuşmada sevgi, hoşgörü, birlik, beraberlik vurguları ile, "Hacı Bektaş Veli'nin huzurunda bu vesile ile saygıyla eğiliyorum. Türkiye'ye demokrasi yeniden başlıyor. Bu dizayn meselesi değil yeniden yeter söz milletindir anlayışıdır. Öfkeli, kibirli, tepeden bakan, kavga değil, çelebice insan haklarına saygılı AB'ye tam üyeliği hedefleyen bir anlayış içindeyiz. AB normlarında gücün tekelleşmesi yoktur. Yeni bir vesayet olmamalıdır Türkiye'nin yolu açılmalıdır. O nedenle sizin desteğinize ihtiyacımız var." dedi. Konuşması sonrasında Ekmeleddin İhsanoğlu'na, Dede Münir Ulusoy tarafından 12 imamı temsil eden “Teslim Taşı”; Şahkulu Vakfı Dedesi Veli Akkor tarafından Hz.Ali ve Hacı Bektaş Veli'nin resimleri bulunan bir saat hediye edildi. Garip Dede Derneği Dedesi Hüseyin Doğan ise Hacı Bektaş Veli'yi simgeleyen bir plaket verdi.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Cumhuriyet Meydanındaki konuşması sonrasında kendisini karşılayanlarla birlikte, Hacı Bektaş Veli Dergahını gezdi. Hacı Bektaş Veli'nin huzurunda dua okudu.

 


Dergah ziyareti sonrasında, Çilehane'deki Aşık Mahzuni Şerif'ın mezarını ziiyaret ederek, mezara çiçek bıraktı. 2 Temmuz 1993 tarihindeki Sivas/Madımak katliamında yaşamını yitiren 35 vatandaş için burada yapılan saygı duruşu sonrasında, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'na desteğini ifade ettiği kısa bir konuşma yaptı.

Çilehanede bulunan ve 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Madımak Otelinin yakılmasında hayatlarını kaybedenler anısına dikilmiş  "Ozanlar Anıtı" nı ziyaret eden Ekmeleddin İhsanoğlu, basın mensuplarına burada yaptığı açıklamada, "Bugün güzelliklerle dolu tarihimizin karanlık günlerinden birinin yıldönümü. 21 sene önce 30'a yakın insanımız kurban edildi. Bunun nedeni kara taassup ve tahriktir. Bin senedir bu topraklarda beraber yaşayan insanlar bu taassup ve tahrikin neticesinde böyle bir faciayı yaşıyorlar. Soma'da bir facia, buda bir faciadır. Bu canlar bizimdir, ama biz kaybediyoruz. Bu kaybolan canların hesabı verilmiyor. 21 sene geçti herkesin yanına kar kalıyor. Ben bunu yapanları telin ediyorum. Ölenlere de allahtan rahmet diliyorum. Ailelerine sabırlar diliyorum. Bu hadisenin cereyan ettiği Madımak otelinin, bir ibret müzesi olması lazım. Benim temennim budur. Buna benzer hadiselerin tekerrür etmemesi için ibret almamız lazım. Bu ibreti en güzel gösterecek şey müzedir. Yani Madımak otelinin ibret müzesi olması lazım. Ben bu teklifi yapıyorum, bu temennide bulunuyorum. İnşallah seçildiğim andan itibaren bu teklifin takipçisi olacağım." dedi.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, öğle saatlerinde Hacıbektaş'tan Kırşehir'e gitmek üzere ayrıldı.


Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.