ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
15.08.11 22:34 zaman: 9 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

HACI BEKTAŞ VELİ, 48. ULUSAL 22.ULUSLARARASI HACI BEKTAŞ VELİ'Yİ ANMA VE KÜLTÜR-SANAT ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA 16-18 AĞUSTOS TARİHLERİNDE HACIBEKTAŞ’TA ANILACAK.


48.Ulusal, 22.Uluslararası Hacı Bektaş Veli'yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri yarın saat 10.00 da Cumhuriyet Meydanında yapılacak resmi tören ile başlayacak.

Düzenleme Kurulunca hazırlanan program gereğince, 15 Ağustos 2011 tarihinde saat 14.00 da Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Hacıbektaş Gönüllüleri ve vatandaşların katılımı ile Atatürk anıtına çelenk konularak, saygı duruşunu takiben İstiklal Marşı okundu.

 

Alevi-Bektaşi Dernek ve Vakıf yöneticilerinin katılımı ile, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezinde saat 14.30 da yapılan toplantı, Araştırmacı-Yazar İsmail Saçlı tarafından yönetildi. Toplantı, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Alevi-Bektaşi Dernek ve Vakıf temsilcilerinin “Alevi Çalıştayları Sonuç Raporu” hakkındaki düşüncelerini paylaştıkları ve görüş alış-verişinde bulundukları toplantı sonrasında, aşağıdaki sonuç bildirgesini kamuoyu ile paylaşmışlardır.

 

Alevi Çalıştayları Değerlendirme Toplantısı Sonuç Bildirgesi

         

12.08.2011 Günü Türkiye Alevi-Bektaşileri’nin Serçeşme’si olan Hacıbektaş’ta toplanan ve Türkiye Alevi-Bektaşiliği’ni temsil eden federasyonlar, dernekler, vakıflar, cem evi temsilcileri ve dedeler ile babalar aşağıdaki kararları oybirliği ile almışlardır.
1.    Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana 88 yıl geçmiş olmasına karşın bilinç altında ve bilin üstünde Alevilik-Sünnilik ayrımcılığını silememiştir; bir türlü eşit yurttaşlık koşulları yaratılmamıştır. Halen siyasal İslamcı olmayanlar haklarından, hukuklarından, insan insan yapan inançlarından dolayı kınanmakta ve hukukları gasp edilmektedir.
2.    Ülkemizi sekiz yıldan bu yana yöneten siyasal iktidar, Alevilerin ve Aleviliğin sorunlarını tartışmak ve çözmek iddiası ile bir Alevi Çalıştayı düzenlenmiştir. Bu çalıştaya Alevilerin itirazlarına karşın Alevilik ile husumeti ve çelişkisi olan kişiler de çağrılmış, bunların kararı ile Aleviliğe yön ve don biçilmeye kalkılmıştır.
3.    Alevi çalıştaylarının sonuç bildirgesi incelendiği takdirde çok ustaca düzenlenmiş ve Aleviliği yok etmeye yönelik tuzakların kamuoyuna sunulduğu görülmektedir. Şöyle ki:
•    Tekke ve zaviyeleri yasaklayan yasanın kaldırılmasından kullanılmak istenmektedir. Oysa Alevilerin Cemevi, Bektaşilerin meydanevi 1923 yılından beri yaşamıştır, yaşamaktadır, binlerce yıldır yaşadığı gibi sonsuza dek yaşayacaktır.
•    Bir ilmihalden farkı olmayan din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin içine, Alevilerin kulağına hoş gelebilecek birkaç söz, birkaç motif yerleştirerek mızraklı ilmihal zihniyetine devam edilmek istenmektedir. Türkiye’de Alevi-Sünni on milyonlarca yurttaşın rahatsız olduğu “ Siyasal İslam’ın ilkelerinin egemen olduğu kültürden çok din derslerinin verildiği bu uygulama, son erinceye değin Aleviler-Bektaşiler demokratik mücadelerine devam edecek ve hukukun içinde kalmak kaydıyla direnişlerini sürdüreceklerdir…
•    Bir anlık tefekkürü 70 yıllık ibadete üstün tutan İslam anlayışına karşın listelerden felsefe derslerinin kaldırılması, çağdaş cinayet olduğu kadar gerçek İslam’ın da tasfiyelerinden başka bir şey değildir. Bu nedenle biz Alevi-Bektaşiler liselere İslam Tasavvufu’nu da içine alan felsefe derslerinin konulmasını öneriyoruz.
4- Milli Mücadele sırasında, emperyalist işgalcilerle işbirliği yapan irticayı tasfiye etmek amacıyla kurulan Diyanet İşleri Başkanlığı 88 yıl içinde irticaya hizmet eden bir kuruma dönüşmüştür. Türkiye Alevi-Bektaşileri bu sorunu kökten çözümünden yanadır.

Türkiye Alevi-Bektaşileri yukarda özetle sunulan nedenlerden dolayı Alevi Çalıştayı’nın önerilerini, çözümlerini kınamakta ve ret etmektedirler.

Bu amaçla en kısa zamanda inisiyatifin Alevi-Bektaşilerde olduğu, Alevi-Bektaşi olmayanlarında da davet edileceği bir Alevi-Bektaşi Şurası toplanmasına karar verilmiştir.

 

 

GECE PROGRAMI

Aynı gün saat 19.30 da Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen gece konserinde Karacaahmet Sultan Derneği Semah Ekibi, Doğan Yılmaz, Mustafa Çağdaş Yıldız, Nebih Nafile ve Grup Eylül sahne aldılar. Nevşehir Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü tarafından hazırlanan konser de ilgi ile izlendi.


Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.