ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI






  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 



Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
26.06.11 23:04 zaman: 9 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

AŞIK DAİMİ ANISINA 2.ULUSLARARASI HALK OZANLARI BULUŞMASI, 25-26 HAZİRAN 2011 TARİHLERİNDE HACIBEKTAŞ’TA YAPILDI.


Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği tarafından düzenlenen "Aşık Daimi Anısına 2.Uluslararası Halk Ozanları Hacıbektaş Buluşması", 25-26 Haziran 2011 tarihlerinde Hacıbektaş’ta yapıldı.

Etkinlikler, 25 Haziran 2011 tarihinde saat 11.30 da, Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezinde saat 11.45 deki program protokol konuşmalarıyla başladı. Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Nafiz ÜNLÜYURT, etkinliği düzenleme gerekçelerini açıkladı ve katılımcılara teşekkür etti. Ozan-Der Başkanı Kenan Şahbudak, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ve Veliyettin Ulusoy da, ozan ve ozanlık geleneğine ilişkin düşüncelerini paylaştıkları birer konuşma yaptılar. Aşık Daimi’nin yaşamı ve Ozanlık Anlayışının anlatıldığı slayt sunumunu takiben, Halk Ozanı Adil Ali Atalay duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaştı.

Bir saatlik öğle yemeği arası verilen etkinlik saat 15.00 da, etkinliğe katılan Aşık Daimi’nin eşi Gülsüm Ana ile çocuklarına ve etkinliğe yurtdışından katılan ozanlara plaket verilmesi ile başladı. Plaket töreni sonrasında düzenlenen panelin konusu ise "Aşık Daimi ve Ozanlık geleneği; Halk Ozanlığının Alevi Bektaşi kültüründeki yeri; Halk Ozanlarının bu güne dek ele alınmayan sorunları ve de bu sorunlarla ilgili somut çözüm önerileri" olarak belirlenmişti. Prof.Dr. Hayrettin İvgin tarafından yönetilen panelde, Doç. Dr. Ayten Kaplan, Ozan-Der Başkanı Kenan ŞAHBUDAK, Yazar Ahmet Mortaş, Yazar Süleyman Zaman, Yazar İsmail Aydoğmuş ve Ali Aktaş bilgi birikimlerini, düşünce ve önerilerini paylaştılar.

Aynı gün saat 19.00 da başlayan “Halk Ozanları Birlik ve Dayanışma Gecesine”, yurtiçi ve yurtdışından katılan ozanlar, şiirleri ve deyişleri ile izleyicilere renkli bir gece yaşattılar.

Etkinliklerin ikinci gününde, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezinde saat 9.00 da başlayan programda, etkinlik kapsamında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren eserler ve eser sahipleri açıklandı. “Arama” adlı şiiri ile Mehmet Ali Eröksöz’e (Sefil Eröksüz) 3.Mansiyon, “Efendim” adlı şiiri ile Kenan Şahbudak’a 2.Mansiyon, “Değil mi?” adlı şiiri ile Bahattin Çetin’e (Bahtunî) 1.Mansiyon, “Birlik Olalım” adlı şiiri ile Selami Yağar’a üçüncülük, “Dost Ne Güzel” adlı şiiri ile Feyzullah Seçkin’e ikincilik, “Yıkmayın Diye” adlı şiiri ile İsmail Nar’a birincilik plaketi ve ödülleri verildi.

Daha sonra, etkinlik kapsamında düzenlenen beste yarışmasına katılan 19 ozan eserlerini seslendirdiler. Eserlerin jüri tarafından değerlendirmesinin ardından yarışma sonuçları açıklandı. Jüri özel ödülünü kazanan ‘Sevgi‘ adlı eserin sahibi Ozan Kul Elif (Elif Kambur), 3.Mansiyon ödülünü kazanan 'Biz Varız' adlı eserin sahibi Kamber Nar, 2.Mansiyon ödülünü kazanan 'Erenlerin Ocağında' adlı eserin sahibi Leşkeri (Hüsnü İyidoğan), 1.Mansiyon ödülünü kazanan 'Daimi' adlı eserin sahibi Mehmet Gökçe, üçüncülükle ödüllendirilen 'Anadolu' adlı eserin sahibi Kenan Şahbudak, ikincilikle ödüllendirilen 'Benzerdi' adlı eserin sahibi İsmail Nar ve birincilikle ödüllendirilen 'Daimi’yi Anıyoruz' adlı eserin sahibi İsmail İpek'e plaket ve ödülleri verildi. Etkinlikler, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Nafiz Ünlüyurt'un yaptığı kapanış konuşmasının ardından, etkinliğe katılanların Hacı Bektaş Veli Dergahı ve Aşık Mahzuni’nin Çilehane’deki mezarını ziyaretleri ile sona erdi.


Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.