ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
21.05.11 16:28 zaman: 9 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

AŞIK MAHZUNİ ŞERİF ÖLÜMÜNÜN 9.YILDÖNÜMÜNDE, HACIBEKTAŞ BELEDİYESİNCE DÜZENLENEN ANMA ETKİNLİĞİNDE ANILDI.


17 Mayıs 2002 tarihinde kaybettiğimiz halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif, defnedildiği Çilehane’deki mezarı başında, 21 Mayıs 2011 tarihinde düzenlenen törenle anıldı. Hacıbektaş Belediye Başkanlığınca düzenlenen tören saat 10.30 da, yapılan saygı duruşu ile başladı. Aşık Mahzuni Şerif’in oğlu Ali MAHZUNİ, törende yaptığı konuşmasında, Mahzunice adlı derginin doğumunun mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, derginin çıkmasında emeği geçenlere ve Mahzuni Şerif’i anma etkinliklerinde kendilerini yalnız bırakmayan Mahzuni dostlarına teşekkür etti.

Aşık Mahzuni Şerif'in mezarı başındaki anma töreni, sevenleri tarafından mezarına çiçek bırakılması ve saygı geçişi ile sona erdi. Aşık Mahzuni Şerif'in mezarı başındaki anma töreninin bitiminde "Lokma Dağıtımı" yapıldı.

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezinde düzenlenen anma programı saat 14.00 da başladı. Buradaki tören saygı duruşu ve Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu’nun açış konuşması ile başladı. Selmanpakoğlu yaptığı konuşmasını “Mahzuni’yi anlamak eşitlikten, çalışmaktan, hakça paylaşmaktan geçer; Mahzuni’yi anlamak laikliğin, demokrasinin, sosyal hukuk devleti olmanın özelliklerini uygulamaktan geçer; Mahzuni’yi anlamak emperyalistlere boyun eğmemekten, işbirlikçilere prim vermemekten geçer; Mahzuni’yi anlamak akıl, bilim ve adalete dayanan aydınlanmadan geçer.” diyerek bitirdi.

Bakırköy Belediyesinin katkılarıyla hazırlanmış olan Mahzuni Şerif Belgeseli gösterimini takiben, Kültür Bakanlığı Semah Topluluğunca Semah gösterisi sergilendi. Program, oğlu Ali MAHZUNİ, torunu Yiğit Birkan DEMİR, Berçenekli Ali, Tahir YANARDAĞ ve Vedat GÜNDOĞDU tarafından, Aşık Mahzuni Şerif’in eserlerinin seslendirilmesi ile son buldu.

 
 
 
   


Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.