ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
14.05.05 23:01 zaman: 17 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

AŞIK MAHZUNİ ANILDI.


17 Mayıs 2002 de vefat eden halk ozanı Aşık Mahzuni Şerif, ölümünün 3. yıldönümünde Hacıbektaş'ta törenle anıldı. Ozanın mezarı başındaki anma töreninde düzenlenen saygı geçişinde, törene katılanlar mezara çiçekler bıraktı.

Aşık Mahzuni Şerif için ilk tören, mezarının bulunduğu Nevşehir’in Hacıbektaş İlçesi'ndeki Çilehane Mevkii'nde yapıldı. Düzenlenen törende konuşan Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Mahzuni Şerif’in ozan geleneğinin ustası, halk müziğinin özgün icracısı olduğunu vurgularken, aynı zamanda filozof yönü ile de günümüzün Pir Sultanı olduğunun altını çizerek, "Aşık Mahzuni Şerif bizim için unutulmayanlardandır” dedi. Mezarı başındaki törende Ali Mahzuni ve Emrah Mahzuni'de kısa birer konuşma yaptılar.

Törende daha sonra İlçe Kaymakamı Elif Nur Bozkurt Tandoğan, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek, sanatçı İlyas Salman, Aşık Mahzuni Şerif’in eşi Fatma, oğulları Ali ve Emrah'ın yanı sıra Mahzuni Şerif sevenleri, ellerindeki kırmızı karanfilleri mezara bırakarak saygı geçişi yaptı. Törene katılanlara lokma dağıtıldı. Aşık Mahzuni Şerif'i anma etkinlikleri, Hacıbektaş 60'ıncı Yıl Spor Salonu'nda Mahzuni Belgeli adlı slayt gösterisi, şiir dinletisi ve Mahzuni deyişlerinden oluşan konserle sona erdi.

 Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.