ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
22.12.08 19:50 zaman: 15 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN HACIBEKTAŞ'I ZİYARETİNİN 89. YILDÖNÜMÜ, HACIBEKTAŞ'TA DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE KUTLANDI.


Atatürk'ün 22 Aralık 1919 tarihinde Hacıbektaş'a gelişinin 89. yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Düzenlenen resmi tören saat 10.00 da, Belediye Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı. Hacıbektaş Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı, Hacıbektaş Kaymakamlığı ve Nevşehir Valiliğini temsilen çelenk sunumunu takiben saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Belediye Meydanındaki törende, Atatürk'ün Hacıbektaş'a gelişini temsilen, "Bayrak Teslimi Töreni" yapıldı. Öğrenciler tarafından taşınan Türk Bayrağı, Nevşehir Valisi Mustafa Asım Hacımustafaoğlu tarafından teslim alındı. Belediye Meydanındaki töreni takiben, Atatürk'ün Hacıbektaş'ı ziyaretinde kaldığı ve müze haline getirilen Atatürk Evi ziyaret edildi.

Atatürk'ün Hacıbektaş'a Gelişinin 89. yıldönümü resmi kutlama töreni, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen program ile sürdü. Burada Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza SELMANPAKOĞLU, Hacıbektaş Kaymakamı Mustafa ELDİVAN ve Nevşehir Valisi M.Asım HACIMUSTAFAOĞLU günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptı. Program, Kültür Bakanlığı Hacıbektaş Semah Ekibinin semah gösterisi ile sona erdi.


Nevşehir Üniversitesi Hacı Bektaş Veli Meslek Yüksek Okulunu temsilen bir gurup öğrencinin gerçekleştirdiği etkinlik ise, Atatürk'ün Hacıbektaş'a gelişi kutlamalarına ayrı bir renk kattı. Öğrenciler, Belediye Meydanı önündeki Atatürk heykeli önünde, ikişerli guruplar halinde onbeşer dakikalık saygı nöbeti tuttular. Havanın soğuk olmasına aldırmayan öğrencilerin, "saygı nöbeti" etkinliği yaklaşık dört saat sürdü.

Hacıbektaş Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen ve Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezinde saat 13.30 da gerçekleştirilen konferansın konusu ise "Küreselleşme Çağında Kardeşlik Ruhu ve Alevilik" idi. Konferans, Prof. Dr. Naki SELMANPAKOĞLU ve Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI'nın katılımı ile gerçekleşti.

Konferans açılış konuşmasını yapan Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza SELMANPAKOĞLU, "Atatürk'ün, Sivas'tan Ankara'ya giderken Hacıbektaş'a uğramasının, yol güzergahındaki yerlere uğramasından farklı ve çok özel bir anlam taşıdığının; Atatürk'ün Alevi ve Bektaşilerin desteğini almak için Hacıbektaş'a uğradığı şeklindeki bilginin yanlış olduğunun; Hacı Bektaş Veli Dergahı ile Atatürk arasında, bu görüşmenin öncesinde oluşmuş bir dayanışmanın var olduğunun; 22 Aralık 1919 da Atatürk’ün Hacıbektaş'ı ziyaretinin, Hacıbektaş için bir 'Onur Günü' olduğunun" altını çizdi.

Prof. Dr. Naki SELMANPAKOĞLU ise yaptığı konuşmada, Atatürk'ün kurtuluş mücalesindeki yolunun Hacıbektaş'dan geçiş sebeplerini detaylandırarak aktardı. Prof. Dr. Alpaslan IŞIKLI ise konuşmasında, "Tüm düşünce ve ideolojilerin küreselleşme amacı taşıdıklarına; 'Vahşi Kapitalizm' olarak tanımlanan anlayışın 'Neo Liberalizim' olarak pazarlandığına ve böl-yönet politikalarına" dikkatleri çekerek, "kardeşlik ruhunu kaybetmememiz" gerektiğinin altını çizdi.

Kutlama etkinlikleri, Hacıbektaş Belediyesi tarafından konferans sonrası düzenlenen kokteylle sona erdi.
Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.