ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
22.12.07 16:34 zaman: 15 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

Atatürk'ün Hacıbektaş'a gelişinin 88. yıldönümü törenle kutlandı.Atatürk'ün 22 Aralık 1919 tarihinde Hacıbektaş'a gelişinin 88. yıldönümü törenle kutlandı.

Düzenlenen resmi tören saat 10.00 da, Belediye Meydanındaki Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı. Hacıbektaş Belediye Başkanlığı, Garnizon Komutanlığı, Hacıbektaş Kaymakamlığı ve Nevşehir Valiliğini temsilen çelenk sunumu sonrasında saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Belediye Meydanındaki törende, Atatürk'ün Hacıbektaş'a gelişini temsilen, "Bayrak Teslimi" yapıldı. Öğrenciler tarafından taşınan Türk Bayrağı, Nevşehir Valisi Mustafa Asım Hacımustafaoğlu tarafından teslim alındı. Belediye Meydanındaki töreni takiben, Atatürk'ün Hacıbektaş'ı ziyaretinde ağırlandığı ve müze haline getirilen Atatürk Evi ziyaret edildi.

Atatürk'ün Hacıbektaş'a Gelişinin 88. yıldönümü kutlaması, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi konferans salonunda gerçekleştirilen program ile sürdü. Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza SELMANPAKOĞLU, Hacıbektaş Kaymakamı Mustafa ELDİVAN ve Nevşehir Valisi M.Asım HACIMUSTAFAOĞLU günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptı. Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza SELMANPAKOĞLU konuşmasında, "Atatürk'ün, Sivas'tan Ankara'ya giderken Hacıbektaş'a uğramasının, yol güzergahındaki yerlere uğramasından farklı ve çok özel bir anlam taşıdığının; Atatürk'ün Alevi ve Bektaşilerin desteğini almak için Hacıbektaş'a uğradığı şeklindeki bilginin yanlış olduğunun; Hacı Bektaş Veli Dergahı ile Atatürk arasında, bu görüşmenin öncesinde oluşmuş bir dayanışmanın var olduğunun; Atatürk'ün 22 Aralık'ta Hacıbektaş'ı ziyaretinde Cumhuriyet ve Devrimlerin ayrıntılı bir şekilde görüşüldüğünün" altını çizdi.

Hacı Bektaş Veli’nin ilim ve kültürün merkezi yaptığı Hacıbektaş’ı, 22 Aralık 1919 da Atatürk’ün ziyaretinin bir “Onur Günü” olduğunu ifade eden Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza SELMANPAKOĞLU, Nevşehir Üniversitesine bağlı bir fakültenin Hacıbektaş’ta açılması için sürdürdükleri çalışmada sona yaklaşıldığını söyleyerek, “Hacıbektaş Güzel Sanatlar Fakültesi” nin Hacıbektaş’ta açılmasının önemine işaret etmiştir.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Hacıbektaş Lisesi öğrencisi Begüm EVİRGEN "Mustafa Kemal'in Ettikleri" adlı şiiri, Atatürk İlköğretim Okulu öğrencisi Dilay Merve ULUTAŞ "Atatürk Bir Çıkıştır, Varış Değil" adlı şiiri, Cumhuriyet İlköğretim Okulu öğrencisi İlkbal DAŞKIN "Cumhuriyet" adlı şiiri okudu.

Program, Kültür Bakanlığı Hacıbektaş Semah Ekibinin semah gösterisi ile sona erdi. Program sonunda ise, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Salonunda "Atatürk Hacıbektaş'ta" adı ile oluşturulmuş olan bölüm, törene katılanlarca gezildi.
Haberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.