ANA SAYFA
HABERLER
HACIBEKTAŞ
HACI BEKTAŞ VELİ
KÜLTÜR VE SANAT
ALBÜM
SANAL GEZİ
KÖYLERİMİZ
KÜNYE  VE  İLETİŞİM
SİTE HARİTASI


  Hava Tahmini

HACIBEKTAŞ

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

HACIBEKTAS

Kaynak: Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü

 Buradasınız->: 
< Bir önceki haber
19.05.07 11:40 zaman: 15 yıl

tarafından: Hacıbektaş WEB 

19.05.2007 TARİHİNDE DÜZENLENEN YÜRÜYÜŞ İLE, KURBAN SATIŞ VE KESİM TESİSLERİNDEKİ DÜZENİ BOZMAYA YÖNELİK EYLEMLER PROTESTO EDİLDİ.


Bilindiği gibi, herkesin heryerde kurban kestiği ve sattığı, çevre ve görüntü kirliliği yaratan ortama son verebilmek amacıyla, hayvan kesim ve satışının bir düzene sokulması gayesi ile yaptırılan, kurban kesim ve satış tesisleri 17.08.2005 tarihinde törenle açılmıştı.

Bu tesisin devreye girmesi ile çıkarları ve düzenleri bozulanları, getirilmek istenen düzene direnç gösterenleri ve olaylara seyirci kalanları protesto etmek amacıyla, 19.05.2007 tarihinde protesto yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüş, Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı çelenk koyma törenini takiben, Belediye Meydanında yapılan basın açıklamasının ardından başladı. Alkışlar ve sloganlarla protestoların ifade edildiği yürüyüş,  Kurban Kesim Tesislerinde son buldu.

Yürüyüş Düzenleme Kurulunun  www.hacibektas.bel.tr adresinden ulaşılan Hacıbektaş Belediyesine ait internet sitesindeki, "HACIBEKTAŞLILARA VE KAMUOYUNA" başlığını taşıyan açıklaması şöyle:

Hacıbektaş’da huzur ve güven ortamı içinde yaşamını sürdürmek isteyen sessiz çoğunluğun gözleri önünde toplumsal ahlaka uymayan davranış sergileyenler her geçen gün cüretlerini artırmışlardır.
Bu kişilerin kar amaçlı çıkarlara dayalı organize davranışları, kimi zaman Hacıbektaş Belediyesi’ne dönük kural ve yasa tanımaz bir şekilde Belediye otopark’ında, Çilehane’de kurban satış yeri ve mezbahada çalışanların görev yapmasını engellemesine, onlara sataşmasına, tehdit ve hakarete varan bir boyutta kendini göstermektedir.
Kimi zaman bu kişiler Hacıbektaş’a ziyarete gelenlere zorla kurban satmak için rahatsız etmek şeklinde ortada görünmelerine, zaman zamanda Cumhuriyet Meydanı’nda kurban araçlarını park yasağı olan yerlere sürekli park ederek ziyaretçilere yönelik zorlamalara varan bekleyiş içinde iken, trafik ve emniyetin onlara müdahale etmediklerine tanık olmaktayız.
Çevreyi rahatsız edici görüntüler turizm kenti olan Hacıbektaş’ımıza gelen ziyaretçileri de bizler gibi üzmektedir.
İdari ve yasal yollarla durduramadığımız bu insanlar 17 NİSAN 2007 tarihinden itibaren Belediye Meclisi’nin almış olduğu kararları hiçe sayarak Belediye Mezbaha ve Kurban Sataş Tesis’lerinin önünü ve yolu işgal ve tecavüzde bulunarak koyunlarını ve araçlarını getirerek;

  1. Tesislere gelen ziyaretçilere zorla kurban satmaktalar.

  2. Tesis önü ve yanı ile yolu, getirdikleri koyunların pislikleri ile kirletmekle insan ve çevre sağlığına aykırı bir fiili durum yaratmayı sürdürmekteler.

  3. Belediye görevlilerine, Belediye Meclisi’nin almış olduğu kararları eleştirerek hakaret etmekte, Veteriner Hekim Volkan GÜNEŞ’İ tehdit etmekte, yasa ve kurallara uygun olarak tesis içindeki satış yapan satıcılara sataşmaktalar.

  4. Gürültü ve bağırıp çağırma ile Belediye Bengiler Kurban Satış Yeri ve Mezbaha Tesisleri’ni çalışamaz hale getirerek eskiden olduğu gibi ilçenin her yerinde kurban kesme olanağını yaratmaya çalışmaktadırlar. Asıl amaçları budur.

17 NİSAN 2007 tarihinden beri mezbaha girişi ve çevresi ile mezbaha önündeki yolu işgal ve tecavüz eden bu kişilere ne Mülki İdare ne Savcılık ne de Emniyet engel olamamıştır.
Çevre kirliliği her geçen gün artmakta yasa ve belediye meclisi kararlarına uymamak onlar için bir hak konumuna getirilmektedir.
Bu fiili durumu derhal kaldırmalarını Devletin ilgili kurumlarından beklemekteyiz.
Temiz toplum, temiz Hacıbektaş için her bir birey ve kurumu özen göstermeye davet ediyoruz.

 

 

YÜRÜYÜŞ DÜZENLEME KURULUHaberlerde arayacağınız kelimeyi yazın.

Lütfen arayacağınız kelimeyi girin.